سانتریفیوژ | سانتریفیوژ آزمایشگاهی | قیمت سانتریفیوژ آزمایشگاهی جالب است بدانید دستگاهی است که از طریق قانون گریز از مرکز و در اثر چرخش های متوالی، نمونه های بیولوژیکی و خون در سرعت های متفاوت باعث جداسازی بافت آن می شود. سانتریفیوژ آزمایشگاهی برای جدا سازی دانسیته های مختلف یک محلول در آزمایشگاه استفاده می شود که دستگاه برای جداسازی از نیروی گریز از مرکز استفاده می نماید. امروزه یکی از اصلی ترین و پرمصرف ترین تجهیزات آزمایشگاه ها، دستگاه سانتریفیوژ می باشد که از آن در موارد مختلفی مانند جدا کردن سرم، جداکردن بافت های خون و تهیه ته نشین ادرار استفاده می شود.

اگر بخواهیم به عبارت ساده تر بیان کنیم، سانتریفیوژ یک روتور فلزی با تعدادی سوراخ است که لوله هایی پر از مایعات، در سراسر آن ها قرار داده شده و با سرعت های مشخصی می چرخد. سانتریفیوژها معمولا با یک موتور الکتریکی قدرتمند راه اندازی می شوند و شیئی را حول یک محور ثابت می چرخانند و نیروی عمود شده بر آن محور را به شیء موردنظر اعمال می کنند. سانتریفیوژها بر اساس قانون Sedimentation عمل جداسازی را انجام می دهند. به عبارتی ساده تر، شتاب جوانب مرکز باعث می شود موادی که چگالی بیشتری دارند در جهات شعاعی جدا شوند و در قسمت انتهایی لوله جمع شوند. همچنین موادی که چگالی کمتری دارند به سمت دهانه ی لوله ی در حال چرخش حرکت می‌کنند. نمونه تهیه شده، درون یک لوله آزمایش یا یک تیوب مخصوص قرار داده می شود و سپس داخل روتور قرار می گیرد که با توجه به شکل آن لوله و سرعت چرخش مورد نیاز باید تنظیمات خاصی لحاظ شود. روتور نیز به محور اصلی چرخش در دستگاه سانتریفیوژ متصل می شود. سانتریفیوژهای آزمایشگاهی دارای برخی مدل های یخچالدار نیز هستند که با استفاده از سیستم خنک کننده ای که دارند، محفظه داخلی که روتور در داخل آن می چرخد را جهت حفظ ساختار نمونه خنک نگه می دارند.

همچنین روتورها به دو نوع اصلی Fix Angle وSwing Out تقسیم می شوند روتورهای نوع اول که با نام فیکس آنگل شناخته می شوند، سرعت و دور بالاتری دارند و به علت متمایل بودن به سمت داخل و کمی انحنا و کجی در قرار گرفتن تیوب عمل جداسازی روی دیواره آن انجام می شود.

روتورهای نوع دوم که با نام سوینگ آوت شناخته می شوند، نیز دارای انواع با ظرفیت بالاتر هستند و به علت تاب خوردن باکت اصلی و زاویه ی افقی آن درحین چرخش، عمل جداسازی نمونه ها در انتهای تیوب انجام می گیرد. عمل جداسازی نمونه ها تحت شرایط خاصی انجام شده و در انواع میکروتیوب ها، باتل ها، کیسه ها و لوله های ته گرد و ته مخروطی صورت می گیرد.

کاربرد سانتریفیوژ آزمایشگاهی

سانتریفیوژهای آزمایشگاهی به کمک نیروی گریز از مرکز، برای جداسازی ذرات معلق مانند سلول ها از مایعی که در آن قرار دارند یا جداسازی مایعات با چگالی های متفاوت از هم استفاده می شود و اغلب از دستگاه های سانتریفیوژ ها به عنوان اولین مرحله آماده سازی جهت تست های تشخیصی استفاده می شود. مایعاتی که برای جداسازی به دستگاه های سانتریفیوژ منتقل می شوند می توانند مایعات بدن مانند سرم، ادرار، خون و یا سایر واکنش گر ها و یا ترکیبی از هر دو باشند. سانتریفیوژها می توانند با ایجاد نیروهای بسیار قدرتمندتر و بزرگ تر از جاذبه، عمل جداسازی ذرات معلق را که به صورت طبیعی در اثر تفاوت در چگالی آن ها رخ می دهند به صورت قابل توجهی شتاب ببخشند.

اجزای اصلی سانتریفیوژ آزمایشگاهی

اجزای اصلی سانتریفیوز ابتدا شامل یک موتور الکتریکی قدرتمند، یک شفت و یک روتور می باشد روتور که لوله های مایعات را نگه می دارد و در سرعت های مختلف توسط موتور جهت جداسازی چرخانده می شود. روتور داخل یک محفظه ی مقاوم قرار گرفته است و یک پوشش ایمنی اطراف محفظه روتور را در بر می گیرد تا در مقابل حوادثی مانند شکستن یا سایر حوادث، ایمنی حداکثری آن را تامین کند. به دلیل سرعت عملکرد بسیار بالا، جاروبک های استفاده شده جهت هدایت انرژی الکتریسیته به آرمیچر در حال چرخش روتور می توانند به سرعت ساییده شوند و کارایی خود را از دست بدهند که باید نسبت به سایر اجزاء بسیار سریع تعویض و جایگزین شوند. برخی از سانتریفیوژها  مجهز به سیستم ترمزهای مکانیکی هستند که بر روی خود روتور فشار وارد می کنند تا به نوعی از سرعت آن بکاهند یا این که ترمزهای الکتریکی دارند جریان قطب های ورودی به موتور را برعکس می کنند.

درحال ارسال
امتیاز دهی کاربران
5 (1 رای)