اتوکلاو چیست؟

دستگاه استریلایزر اتوکلاو در سال 1879 توسط چارلز چمبرلند اختراع شد. تقریباً در همین زمان ، محققان شروع به درک مزایای جراحی استریل کردند و پزشکان به یک روش استریل سازی مطمئن تر و کاربردی تر از حرارت شعله نیاز داشتند. فواید اتوکلاو خیلی زود مشهود شد و به بخش اساسی هر کلینیک و بیمارستان تبدیل شد. دستگاه ضدعفونی کننده اتوکلاو مطابق با سخت افزارهای بین المللی در یک مرکز پیشرفته طراحی و ساخته می شوند  و یک استانداردی را برای استفاده مجدد از تجهیزات استریل فراهم میکنند.

اتوکلاو برای استریل کردن و ضدعفونی کردن تجهیزات پزشکی ،جراحی ، ابزارهای آزمایشگاهی ، مواد دارویی در بیمارستان ها و آزمایشگاه ها استفاده می شود. این ماده می تواند جامدات ، مایعات ، حفره ها و ابزارهایی با اشکال و اندازه های مختلف را استریل کند. اتوکلاوها از نظر اندازه ، شکل و عملکرد متفاوت هستند. یک اتوکلاو بسیار اساسی شبیه به اجاق گاز فشار است. هر دو از قدرت بخار برای از بین بردن باکتری ها ، اسپورها و میکروب های مقاوم در برابر آب جوش و مواد شوینده قدرتمند استفاده می کنند.

اتوکلاوهای بیمارستان

،Tuttnauer

پردازش استریل کامل برای بیمارستان ها

CSSD و OR

و مراکز پزشکی را تضمین میکنند

انواع دستگاه ضدعفونی کننده اتوکلاو Tuttnauer

اتوکلاوهای پزشکی مانند اتوکلاوهای سفره ای و اتوکلاو های بزرگ افقی

اتوکلاو دندانپزشکی: ضدعفونی کننده ایده آل برای دندانپزشکان

اتوکلاو آزمایشگاهی مانند اتوکلاوهای خنک کننده سریع مایعات

اتوکلاو GMP دارویی برای تولید دارو و کاربردهای آزمایشگاه های داروسازی

روند کارکرد دستگاه اتوکلاو شامل موارد ذیل است

ژنراتور بخار و منبع بخار

مرحله قبل و بعد از خلاء چرخه استریل سازی

ژاکت اتوکلاو

روند خنک کننده

سیستم های کنترل اتوکلاو

اتوکلاو از گرمای مرطوب (ساقه اشباع شده تحت فشار) برای استریل تجهیزات پزشکی و بیمارستان و ابزار جراحی استفاده می کند.

آنها شبیه به اجاق گازهای فشار عمل میکنند  و از قدرت بخار برای از بین بردن میکروب هایی که در یک شستشوی ساده با آب جوش و مواد شوینده زنده می مانند ، استفاده می کنند. در گذشته میکروارگانیسم های مضر با استفاده از موادی از جمله الکل ، آب جوش و پراکسید هیدروژن ضد عفونی می شدند. اگرچه این مواد کاربرد زیادی دارند، اما برخلاف اتوکلاوها این ایمن را فراهم نمیکنند که هر نوع میکروارگانیسم را از بین ببرند.

اتوکلاو ها در کجا کاربرد دارند؟

یک اتاق اتوکلاو با گرم شدن در بالاترین نقطه جوش ، ابزارهای پزشکی یا آزمایشگاهی را استریل و ضدعفونی می کند.

در اکثر کلینیک ها اتوکلاوهایی از جنس میزهای کوچک وجود دارد که بسیار شبیه اجاق های مایکروویو هستند.

بیمارستان ها از اتوکلاو های بزرگ استفاده می کنند ، که به آن اتوکلاو افقی نیز می گویند. آنها معمولاً در بخش خدمات استریل مرکزی (CSSD) قرار دارند و می توانند تعداد زیادی از ابزارهای جراحی را در یک چرخه استریل سازی پردازش کنند و تقاضای مداوم تجهیزات استریل در اتاقهای عمل و بخش های اورژانس را برآورده سازند.

بیمارستان ها از اتوکلاو به عنوان یک فناوری اصلی و مهم برای مدیریت پسماندها استفاده می کنند که در آن از استریل سازی بخار که روشی مقدماتی و مقرون به صرفه برای تصفیه فاضلاب بیوشیمی است استفاده میشود. اتوکلاوها در درمان ضایعات پزشکی عفونی کمک می کنند و از استراتژیهای مهم پزشکی هستند زیرا باعث استریل سازی و خشک کردن تجهیزات جراحی و سایر تجهیزات پزشکی می شوند.

بیمارستان ها از اتوکلاو بزرگی استفاده می کنند که شبیه به ماشین ظرفشویی است. این اتوکلاو بیمارستانی می توانند تعداد زیادی از ابزارهای جراحی را در یک چرخه واحد پردازش کنند.  اتوکلاو در بیمارستان ها نیز برای پانسمان ، ملافه ، دستکش لاستیکی یا هر ماده دیگری که برای جلوگیری از آلودگی باکتری ها و سایر آلودگی ها استفاده می شود ، کاربرد دارد.

اتوکلاوهاهمچنین در کلینیک های پزشکی و دندانپزشکی ، جراحی و اتاق های عمل ، کلینیک های دامپزشکی و بخش مراقبت های ویژه بطور گسترده ای مورد استفاده قرار می گیرند.

نحوه تولید بخار و عوامل موثر بر کیفیت بخار

بخار عامل اصلی استریل سازی دستگاه اتوکلاو است. در مجموعه روشهای استریلیزاسیون تولید بخار روشی ایده آل برای از بین بردن میکروارگانیسم هایی مانند باکتری و اسپور است.

دو منبع بخار وجود دارد که برای پردازش استریل مورد استفاده قرار می گیرند:

سیستم های دیگ بخار بیمارستانی و دیگهای بخار برقی که دارای خاصیت های مختلفی هستند. در هر دو مورد ، تأمین آب تصفیه شده برای از بین بردن کل مواد جامد محلول (TDS) ضروری است و هر سيستم بايد طراحي ، نظارت و نگهداري شود تا از كيفيت ، خلوص و مقدار بخار ارائه شده براي پردازش استريل مؤثر استفاده شود.

کیفیت بخار اتوکلاو به دو عامل بستگی دارد

سطح گازهای غیر قابل تراکم

سطح رطوبت

ترکیب مطلوب بخار درون اتوکلاو 3٪ مایع و 97٪ گاز است. هرگونه تغییر در درصد رطوبت باعث افزایش یا کاهش زمان استریل سازی می شود. در عمل ، زمان استریل سازی با توجه به شرایط بهینه بخار و توانایی بخار در انتقال انرژی به بار غیر استریل قبل از استریل سازی محاسبه می شود. از این گذشته ، یکی از مهمترین مزایای استریلیزاسیون اتوکلاو بخار این است که به دلیل ظرفیت بخار برای انتقال انرژی ، به زمان و گرمای کمتری نسبت به یک دستگاه ضدعفونی گرمای خشک احتیاج دارد.

رطوبت کمتر از 3٪ بخار خشک یا گرم شده تولید می کند. این بخار باعث افزایش زمان استریل سازی می شود زیرا قابلیت انتقال انرژی را کاهش می دهد. بخار گرم شده رطوبت را تقریباً 0٪ کاهش می دهد و اتوکلاو را به یک اجاق گرمای خشک تبدیل می کند.

با این وجود رطوبت بیش از 3٪  بخار اشباع یا مرطوب ایجاد می کند که به فشار و دمای استریل سازی بیشتری نیاز دارد. بخار مرطوب همچنین در پایان فرآیند استریل سازی مدت زمان خشک شدن را افزایش می دهد.

محفظه های اتوکلاوها اکثراً استوانه ای هستند زیرا استوانه ها  قادر به تحمل فشار شدیدی نسبت به مکعب های هستند که لبه های آنها ضعیف بوده و به راحتی شکسته میشوند.

زمان مورد نیاز برای استریل سازی تجهیزات بیمارستانی و جراحی بستگی به عوامل مختلفی دارد که شامل موارد زیر می شود:

میزان آلودگی (مواد با میزان بالای آلودگی به زمان طولانی تر به استریل شدن نیاز دارند زیرا میکروب های بیشتری دارند)

نحوه  کارکرد اتوکلاو (اگر بخار بتواند آزادتر گردش کند ، اتوکلاو سریعتر و مؤثرتر عمل خواهد کرد)

درحال ارسال
امتیاز دهی کاربران
5 (5 رای)